Czym jest Densytometria?
Densytometria to nic innego, jak badanie gęstości kości. Przeprowadzenie tego badania pozwala na wykrycie osteoporozy w początkowym etapie rozwoju, jak również określenie stopnia zaawansowania tej choroby oraz nadzorowanie leczenia.
Densytometria może wykryć osteoporozę, zanim dojdzie do złamania kości lub kręgosłupa oraz pozwala dobrać odpowiedni rodzaj terapii. Wykorzystywane urządzenie do tego badania to densytometr, który mierzy ilość promieni przenikających przez kości. Dzięki tej metodzie określamy poziom kruchości oraz porowatości kości.
Szkielet człowieka osiąga szczytową masę około 25 roku życia. Z upływem lat nasze kości zmniejszają swoją gęstość oraz masę, tracąc zbitą strukturę i przybiera formę gąbczastą. Ostatecznie ten proces, przebiegając przez fazę osteopenii, może doprowadzić nas do osteoporozy. Przez osteoporozę jesteśmy bardziej podatni na wszelkie urazy, a zwłaszcza złamania i bardzo często dowiadujemy się o tym przy pierwszym poważniejszym urazie kości, ponieważ choroba ta nie dała nam wcześniej żadnych odczuwalnych objawów.
Wskazania do badania
Pierwsze badanie densytometryczne powinno przeprowadzić się tuż po ukończeniu 30 roku życia, a w szczególności jeśli, ktoś z rodziców ma osteoporozę. Zalecane jest również dla osób, które zmagają się np. z:
- zespołem złego wchłaniania
- niewydolnością nerek lub wątroby
- chorobą wrzodową
- nadczynnością tarczycy
Istnieją również inne wskazania do densytometrii, np. niska zawartość witaminy D i wapnia, słaba aktywność fizyczna, niska masa ciała lub złamania w przeszłości.
Densytometria również wykorzystywana jest w dziedzinie sportowej. Badanie składu masy naszego ciała pozwala na obserwację zmian związaną ze zmianą masy mięśniowej przy jednoczesnym zmniejszeniu tkanki tłuszczowej. Na podstawie wyników tego badania wiemy, gdzie zgromadzona jest tkanka tłuszczowa i dzięki nim możemy dostosować odpowiednią dietę oraz treningi.
Z reguły densytometrię zaleca się osobom dorosłym, ale zdarza się niekiedy, że lekarz kieruje badanie również dla dziecka, typowe objawy to m.in.
- przewlekłe zapalenie stawów
- wrodzona łamliwość kości
- zaburzenia wchłaniania
- anoreksja
- długi okres przyjmowania leków sterydowych
- zaburzenia hormonalne
- cukrzyca
- nadczynność lub niedoczynność tarczycy
- choroby neurologiczne typu: niedowład, porażenie bądź epilepsja.
Mało kto z nas wie, że u dzieci może pojawić się osteoporoza tzw. dziecięca oraz młodzieńcza, a nawet zanik kości o nieznanej przyczynie czyli osteoporoza idiopatyczna.
Przygotowanie do badania
W przypadku densytometrii przygotowanie jest podobne, jak przy innych badaniach.
Należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach i schorzeniach typu tarczyca lub cukrzyca. W dniu badania nie powinno przyjmować się suplementów zawierających wapń. Trzeba również zadbać o to, by nasz ubiór był wygodny i nie miał żadnych metalowych elementów typu guziki, suwaki, czy też klamry od paska. Biżuterię najlepiej pozostawić w domu.
Przebieg badania
Badanie densytometrem jest całkowicie bezbolesne, emituje on bardzo małą ilość promieniowania. Densytometrię poprzedza się pomiarem wzrostu oraz masy ciała pacjenta. Najczęściej badaniu poddawane są kości ulegające złamaniom w przypadku osteoporozy. Jest to odcinek lędźwiowy kręgosłupa, szyjka kości udowej, nadgarstek oraz przedramię. Czasami zaleca się również wykonanie gęstości kości całego ciała. Pacjent tuż po badaniu może powrócić do codziennej aktywności.